Vishay/Dale RNC55J2230BSB14
RNC55J2230BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2230BSB14
Brief Description
RES 223 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2230BSB14.pdf
Availability of RNC55J2230BSB14
QUANTITY
RNC55J2230BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2230BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2230BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2230BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2230BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2230BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2230BSB14
IC COMP QUAD 7NS ULT-FAST 16SOIC datasheet.pdf
IC ARM7 MCU 64KRAM ADC 144-TFBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 9POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf