Vishay/Dale RNC55J2231BSB14
RNC55J2231BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2231BSB14
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2231BSB14.pdf
Availability of RNC55J2231BSB14
QUANTITY
RNC55J2231BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2231BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2231BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2231BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2231BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2231BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2231BSB14
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf