Vishay/Dale RNC55J2231BSBSL
RNC55J2231BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2231BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2231BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2231BSBSL
QUANTITY
RNC55J2231BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2231BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2231BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2231BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2231BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2231BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2231BSBSL
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 2.3MM 1POS BK datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CL 10.67"LX6.69"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf