Vishay/Dale RNC55J2231BSR36
RNC55J2231BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2231BSR36
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2231BSR36.pdf
Availability of RNC55J2231BSR36
QUANTITY
RNC55J2231BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2231BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2231BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2231BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2231BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2231BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2231BSR36
MODULE DDR 256MB 184-UDIMM datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RAIN CAPS CHROME 1/4 WAVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.125A 100 MOHM datasheet.pdf
TIP .060 CHISEL FOR MT1500 datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD SMT datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
GT 15C 15#16 SKT RECP datasheet.pdf
CDMA 3 V Transmitter IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf