Vishay/Dale RNC55J2231BSRSL
RNC55J2231BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2231BSRSL
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2231BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2231BSRSL
QUANTITY
RNC55J2231BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2231BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2231BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2231BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2231BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2231BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2231BSRSL
IC REG LDO 15.7V 1A TO220-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 108A 3 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 6.8K OHM 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf