Vishay/Dale RNC55J2242BSRE6
RNC55J2242BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2242BSRE6
Brief Description
RES 22.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2242BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2242BSRE6
QUANTITY
RNC55J2242BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2242BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2242BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2242BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2242BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2242BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2242BSRE6
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 15POS datasheet.pdf
SIDAC MC BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
16CC PICOFLEX 100MM LONG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
USB HOST JTAG/SMBUS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf