Vishay/Dale RNC55J2250BRB14
RNC55J2250BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2250BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 225 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2250BRB14.pdf
Availability of RNC55J2250BRB14
QUANTITY
RNC55J2250BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2250BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2250BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)225
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2250BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2250BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2250BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2250BRB14
TRANS PNP 350V 4A TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER DCM 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VHDM STACKER INSERT TOOL MODULE datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
IC SERDE PROG UART/I2C 48LQFP datasheet.pdf
TAPE R/V8 .305 X 96 datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf