Vishay/Dale RNC55J2260FSBSL
RNC55J2260FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2260FSBSL
Brief Description
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2260FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2260FSBSL
QUANTITY
RNC55J2260FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2260FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2260FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2260FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2260FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2260FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2260FSBSL
SOLDER NO-CLEAN .050" 18AWG 1LB datasheet.pdf
CONN 30POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOMIZABLE MODEL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SAFE/RUN datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 350MA 180 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SNAP datasheet.pdf
CABLE DUCT JUNCTION SPILL-OVER datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D A datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf