Vishay/Dale RNC55J2261FSRSL
RNC55J2261FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2261FSRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2261FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2261FSRSL
QUANTITY
RNC55J2261FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2261FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2261FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2261FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2261FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2261FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2261FSRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BINARY 25MM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC INTERFAC PCM COMBO II 28-PLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf