Vishay/Dale RNC55J2262FSB14
RNC55J2262FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2262FSB14
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2262FSB14.pdf
Availability of RNC55J2262FSB14
QUANTITY
RNC55J2262FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2262FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2262FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2262FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2262FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2262FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2262FSB14
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 15KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN DSUB 24POS SOCKET datasheet.pdf