Vishay/Dale RNC55J2262FSBSL
RNC55J2262FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2262FSBSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2262FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2262FSBSL
QUANTITY
RNC55J2262FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2262FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2262FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2262FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2262FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2262FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2262FSBSL
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER NON-TURN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf