Vishay/Dale RNC55J2263BRBSL
RNC55J2263BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2263BRBSL
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2263BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2263BRBSL
QUANTITY
RNC55J2263BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2263BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2263BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2263BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2263BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2263BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2263BRBSL
RES SMD 6.2M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
MOD DDR SDRAM 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG/SAFE/RUN datasheet.pdf
LED 1" GRN PMI 230V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 100MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf