Vishay/Dale RNC55J2280FSB14
RNC55J2280FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2280FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 228 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2280FSB14.pdf
Availability of RNC55J2280FSB14
QUANTITY
RNC55J2280FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2280FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2280FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)228
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2280FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2280FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2280FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2280FSB14
RES SMD 270 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
LED 1.2MM BLUE WATER CLR RA SMD datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT M24X1.0 FOR 3E-3K datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" WHT JACKS datasheet.pdf