Vishay/Dale RNC55J2292BSRSL
RNC55J2292BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2292BSRSL
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2292BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2292BSRSL
QUANTITY
RNC55J2292BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2292BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2292BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2292BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2292BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2292BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2292BSRSL
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UM10-3630 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 4W datasheet.pdf