Vishay/Dale RNC55J2293BSRE6
RNC55J2293BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2293BSRE6
Brief Description
RES 229K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2293BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2293BSRE6
QUANTITY
RNC55J2293BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2293BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2293BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)229k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2293BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2293BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2293BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2293BSRE6
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100" 24POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf