Vishay/Dale RNC55J22R6BSBSL
RNC55J22R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55J22R6BSBSL
QUANTITY
RNC55J22R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J22R6BSBSL
RES SMD 680 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 2% UL LUG MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 50MA MP6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A 5DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf