Vishay/Dale RNC55J22R6BSRE6
RNC55J22R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55J22R6BSRE6
QUANTITY
RNC55J22R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J22R6BSRE6
CONN PLUG 3MM 4POS DL M-N-L PNL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 26MA 74 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO15 datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
RES 444 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 7 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf