Vishay/Dale RNC55J22R6BSRE6
RNC55J22R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6BSRE6
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55J22R6BSRE6
QUANTITY
RNC55J22R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J22R6BSRE6
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf