Vishay/Dale RNC55J22R6FSB14
RNC55J22R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6FSB14.pdf
Availability of RNC55J22R6FSB14
QUANTITY
RNC55J22R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J22R6FSB14
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 6.56" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 187.95VC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
2200UF 63V 30X30 85C SI datasheet.pdf