Vishay/Dale RNC55J2322BSRSL
RNC55J2322BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2322BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2322BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2322BSRSL
QUANTITY
RNC55J2322BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2322BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2322BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2322BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2322BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2322BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2322BSRSL
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 19POS datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT SFP 20POS 2X1 S/CAGE datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf