Vishay/Dale RNC55J2323FSRSL
RNC55J2323FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2323FSRSL
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2323FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2323FSRSL
QUANTITY
RNC55J2323FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2323FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2323FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2323FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2323FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2323FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2323FSRSL
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUFFER VCOM 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf