Vishay/Dale RNC55J2323FSRSL
RNC55J2323FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2323FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2323FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2323FSRSL
QUANTITY
RNC55J2323FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2323FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2323FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2323FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2323FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2323FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2323FSRSL
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM POWERDI123 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL Y,G,O,G datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INTRINSIC SAFE IR THERM datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf