Vishay/Dale RNC55J2340BSRE6
RNC55J2340BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2340BSRE6
Brief Description
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2340BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2340BSRE6
QUANTITY
RNC55J2340BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2340BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2340BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2340BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2340BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2340BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2340BSRE6
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/AMBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf