Vishay/Dale RNC55J2341BSB14
RNC55J2341BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2341BSB14
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2341BSB14.pdf
Availability of RNC55J2341BSB14
QUANTITY
RNC55J2341BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2341BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2341BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2341BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2341BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2341BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2341BSB14
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 100MW 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 8" datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 20MM NPN NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 50' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (BB-107-04) datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf