Vishay/Dale RNC55J2370BSRE6
RNC55J2370BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370BSRE6
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2370BSRE6
QUANTITY
RNC55J2370BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2370BSRE6
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 25A 28V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 8POS datasheet.pdf
RECT TWO PIECE COVER W/ ONE LED datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 140 OHM 1608 datasheet.pdf