Vishay/Dale RNC55J2370DSB14
RNC55J2370DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370DSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370DSB14.pdf
Availability of RNC55J2370DSB14
QUANTITY
RNC55J2370DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2370DSB14
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR DIST-MEAS .45CM-.6CM ANLG datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PC BOARD FR4 3X6" T PATTERN EPOX datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 50 V datasheet.pdf