Vishay/Dale RNC55J2371BSB14
RNC55J2371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2371BSB14
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2371BSB14.pdf
Availability of RNC55J2371BSB14
QUANTITY
RNC55J2371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2371BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2371BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2371BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2371BSB14
LED 3MM QUAD LOW CUR GRN PCMNT datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/32" 10.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf