Vishay/Dale RNC55J2371DSB14
RNC55J2371DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2371DSB14
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2371DSB14.pdf
Availability of RNC55J2371DSB14
QUANTITY
RNC55J2371DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2371DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2371DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2371DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2371DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2371DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2371DSB14
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 51.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 230VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf