Vishay/Dale RNC55J2372BSBSL
RNC55J2372BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2372BSBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2372BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2372BSBSL
QUANTITY
RNC55J2372BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2372BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2372BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2372BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2372BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2372BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2372BSBSL
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 2.5MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 60POS R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 60V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf