Vishay/Dale RNC55J2373BRBSL
RNC55J2373BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2373BRBSL
Brief Description
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2373BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2373BRBSL
QUANTITY
RNC55J2373BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2373BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2373BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2373BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2373BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2373BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2373BRBSL
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA711MSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SGE-245-4-1930 00900M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 80 POS 100 C/L datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf