Vishay/Dale RNC55J23R2BSRSL
RNC55J23R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J23R2BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J23R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55J23R2BSRSL
QUANTITY
RNC55J23R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J23R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J23R2BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J23R2BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J23R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J23R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J23R2BSRSL
IC USB PWR CTRLR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR FORCE SURF MOUNT 3.3LBS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
LGH 6 POS PLUG ASY datasheet.pdf