Vishay/Dale RNC55J23R4BSRE6
RNC55J23R4BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J23R4BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J23R4BSRE6.pdf
Availability of RNC55J23R4BSRE6
QUANTITY
RNC55J23R4BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J23R4BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J23R4BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J23R4BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J23R4BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J23R4BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J23R4BSRE6
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 290MA 2.85 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 8.2VWM 14.8VC SOD57 datasheet.pdf
MODULE BRIDGE DBLR 40A 800V D-19 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf