Vishay/Dale RNC55J2400BSB14
RNC55J2400BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2400BSB14
Brief Description
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2400BSB14.pdf
Availability of RNC55J2400BSB14
QUANTITY
RNC55J2400BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2400BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2400BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2400BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2400BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2400BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2400BSB14
RES 510K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
STATIC BAG MET-OUT 7"X15" 100PK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 75MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf