Vishay/Dale RNC55J2401BSBSL
RNC55J2401BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2401BSBSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2401BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2401BSBSL
QUANTITY
RNC55J2401BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2401BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2401BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2401BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2401BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2401BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2401BSBSL
RES ARRAY 6 RES 3.3K OHM 12SRT datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 25NS 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.80MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 324.8VWM 574VC DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN RA datasheet.pdf