Vishay/Dale RNC55J2402BSB14
RNC55J2402BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2402BSB14
Brief Description
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2402BSB14.pdf
Availability of RNC55J2402BSB14
QUANTITY
RNC55J2402BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2402BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2402BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2402BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2402BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2402BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2402BSB14
JUMPER-H1505TR/A3049N/X 8" datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
40/HDR/SMT/STR/FLG datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.2A TSOT-26 datasheet.pdf