Vishay/Dale RNC55J2402FPRE6
RNC55J2402FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2402FPRE6
Brief Description
RES 24K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2402FPRE6.pdf
Availability of RNC55J2402FPRE6
QUANTITY
RNC55J2402FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2402FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2402FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2402FPRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2402FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2402FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2402FPRE6
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf