Vishay/Dale RNC55J2403BSRSL
RNC55J2403BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2403BSRSL
Brief Description
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2403BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2403BSRSL
QUANTITY
RNC55J2403BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2403BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2403BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2403BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2403BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2403BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2403BSRSL
CONN HEADER .100 SNGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf