Vishay/Dale RNC55J2430BSRE6
RNC55J2430BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2430BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2430BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2430BSRE6
QUANTITY
RNC55J2430BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2430BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2430BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2430BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2430BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2430BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2430BSRE6
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
DEM-DAI3793AEVM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X2MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 168 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 103.1VC SQMELF datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf