Vishay/Dale RNC55J2430DSRSL
RNC55J2430DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2430DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2430DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2430DSRSL
QUANTITY
RNC55J2430DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2430DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2430DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2430DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2430DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2430DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2430DSRSL
CONN HEADER BREAKAWAY 6POS .100 datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 30A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf