Vishay/Dale RNC55J2430DSRSL
RNC55J2430DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2430DSRSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2430DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2430DSRSL
QUANTITY
RNC55J2430DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2430DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2430DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2430DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2430DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2430DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2430DSRSL
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 8V 25MA SOT343 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP TIN datasheet.pdf
D-SUB CABLE 9POS MALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf