Vishay/Dale RNC55J2430FSB14
RNC55J2430FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2430FSB14
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2430FSB14.pdf
Availability of RNC55J2430FSB14
QUANTITY
RNC55J2430FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2430FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2430FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2430FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2430FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2430FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2430FSB14
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf