Vishay/Dale RNC55J2431BSB14
RNC55J2431BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2431BSB14
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2431BSB14.pdf
Availability of RNC55J2431BSB14
QUANTITY
RNC55J2431BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2431BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2431BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2431BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2431BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2431BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2431BSB14
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 4MHZ M2P datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 16X10X8" GR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf