Vishay/Dale RNC55J2432BSR36
RNC55J2432BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2432BSR36
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2432BSR36.pdf
Availability of RNC55J2432BSR36
QUANTITY
RNC55J2432BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2432BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2432BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2432BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2432BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2432BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2432BSR36
FIXED IND 330NH 780MA 200 MOHM datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 1" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 160W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf