Vishay/Dale RNC55J2432FSRSL
RNC55J2432FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2432FSRSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2432FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2432FSRSL
QUANTITY
RNC55J2432FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2432FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2432FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2432FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2432FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2432FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2432FSRSL
FIXED IND 10UH 4A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 399MA 1.212 OHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 3.5 3P datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 64MA 3.8 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 9KV AXIAL datasheet.pdf
DC-DC DIN RAIL POWER SUPPLY 15W datasheet.pdf