Vishay/Dale RNC55J2433DSB14
RNC55J2433DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2433DSB14
Brief Description
RES 243K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2433DSB14.pdf
Availability of RNC55J2433DSB14
QUANTITY
RNC55J2433DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2433DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2433DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2433DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2433DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2433DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2433DSB14
IC COUNTER REGISTER 8BIN 16-DIP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.6KV 11A DO203 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 48VFQFPN datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 2095MM datasheet.pdf