Vishay/Dale RNC55J2463BSBSL
RNC55J2463BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2463BSBSL
Brief Description
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2463BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2463BSBSL
QUANTITY
RNC55J2463BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2463BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2463BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)246k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2463BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2463BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2463BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2463BSBSL
RES 5.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" .50MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
24V 50HZ 250RPM datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 7.5A datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf