Vishay/Dale RNC55J2490BSB14
RNC55J2490BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2490BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2490BSB14.pdf
Availability of RNC55J2490BSB14
QUANTITY
RNC55J2490BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2490BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2490BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2490BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2490BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2490BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2490BSB14
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
THERMASIL3 THERM PAD TO-220 ADH datasheet.pdf
CONN IDC ZR 4POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf