Vishay/Dale RNC55J2491FMRE6
RNC55J2491FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491FMRE6
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491FMRE6.pdf
Availability of RNC55J2491FMRE6
QUANTITY
RNC55J2491FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491FMRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2491FMRE6
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 610MA 120 MOHM datasheet.pdf