Vishay/Dale RNC55J2492BSBSL
RNC55J2492BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2492BSBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2492BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2492BSBSL
QUANTITY
RNC55J2492BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2492BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2492BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2492BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2492BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2492BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2492BSBSL
SIDACTOR BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGG HEX INV 14-SOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC PROG SSCLK GENERATOR 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
SENSOR BIDIRECTIONAL +-5 PSI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf