Vishay/Dale RNC55J2493BRBSL
RNC55J2493BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2493BRBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2493BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2493BRBSL
QUANTITY
RNC55J2493BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2493BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2493BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2493BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2493BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2493BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2493BRBSL
TERM BLOCK HDR 23POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 620MA 220 MOHM datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M PC TIN GI datasheet.pdf